Vážení zákaznici z důvodu dovolené v době od 26.6.2023 do 10.7.2023 nebudeme moci vyřizovat Vaše objednávky děkujeme za pochopení.
Yunnan leží na náhorní plošině Yunnan Guizhou a čaj se zde pěstuje zejména v jižních oblastech (Si-šuang-pan-na a prefektura Simao), v menší míře však také na západě a severozápadě provincie. Produkuje se červený, zelený a tmavý čaj (zelená i červená varianta). Nejznámější pěstitelskou oblastí je Menghai, kde se produkují nejvyšší třídy červeného čaje a také proslulý tmavý čaj pu-erh.
Nejjižnější cíp Číny jako by již ani nebyl Čínou. Bujné tropické pralesy, monzunové lijáky, omamně sladká vůně papáji a ananasů, zlaté špičky buddhistických stúp, ženy v pestrobarevných saronzích a s béžovým krémem tanakou elegantně rozetřeným po tvářích – to vše spíše připomíná některou ze zemí jihovýchodní Asie. Není divu – jihozápadní provincie Jün-nan zde sdílí 4 060 km hranice s Barmou, Laosem a Vietnamem.
Třetinu z celkové čtyřicetimilionové populace Jün-nanu tvoří 25 národnostních menšin odlišných od většinové čínské národnosti Chan. V pohraničí je podíl etnických menšin až 90%, zatímco v celé zemi jsou zastoupeny pouhými 7 %. Všechny tyto národy žijí v horách na obou stranách hranic a jejich příslušníci nerušeně cestují sem a tam bez ohledu na hranice států. Obchodují, stěhují se, dorozumívají se společnými jazyky, odívají do stejných oděvů, vyznávají totožná náboženství a praktikují stejné nebo příbuzné zvyky.
Jün-nan byl dobyt armádou čínského císaře Čchin Š´ Chuang-ti již dvě století před naším letopočtem. Obchodní ruch na Jižní hedvábné stezce zde začal o sto let později vzkvétat a pokračoval až do 20. století. Koňské karavany putovaly z centra čínské říše na středním toku Žluté řeky na jih do Jün-nanu, kde se cesty dělily. Nejvýznamnější z nich směřovala kolem dnešního hraničního města Žuej-li do Barmy a dále až do Indie. Vyváželo se hedvábí, porcelán, rýže, čaj, tabák a opium, dovážel se pepř, sůl, koření, stříbro a betel. Kromě čilého ruchu na obchodní cestě zůstalo pohraničí a jeho obyvatelstvo ponecháno vlastnímu osudu.
Když byla roku 1949 založena Čínská lidová republika, mnohé se změnilo. Státní hranice s okolními zeměmi byly z důvodu špatných vztahů na 50 let uzavřeny a do oblasti začali přicházet Chanové z východu. Na nové čajovníkové i gumovníkové plantáže a do gumáren přišly za prací statisíce Chanů. Vezměme si například Si-šuang-pan-nu, jednu z hraničních prefektur. V 50. letech místní populace sestávala z pouhých 2 % lidí chanské národnosti, o třicet let později už tvořili celou třetinu obyvatelstva.
BRETBACH zelený čaj je výběrová sorta zeleného čaje z jihočínské provincie Jün-nan. Čaj je tvořen ochmýřenými výhonky čajovníku. Čaj má typickou chuť jün-nanských čajů, tzn. dlouhý nasládlý pachuť se silným ovocným aroma na patře.
« příprava čaje